Życie codzienne w Peru (1): Pozdrowienie

Chociaż urodziłam się w Peru, mieszkałam w Polsce miedzy 7 a 16 rokiem życia. Chciałam więc opowiedzieć parę rzeczy które, pomimo tego że jestem Peruwianką, sprawiły mi pewne trudności lub zdumialy gdy tutaj wróciłam. Są to bardzo osobiste wrażenia wiec oczywiście komuś innemu mogłyby wydać się nieistotne.

Pozdrowienie

Nigdy nie byłam pewna kogo całować, jak całować, w jaki policzek, komu podawać rękę, a poza tym cale to całowanie wydawało mi się intymne i niezbyt przyjemne. Postanowiłam napisać para zasad, choć nie są to zasady nienaruszalne, naprawdę wiele zależy od osoby z którą się witasz.

  1. Całuje się kobiety, a więc jeśli jesteś kobieta będziesz całowana cały czas.
  2. Całus powitalny zwykle nie jest całusem tylko takim pojedynczym cmoknięciem gdzieś w okolicy prawego policzka (najczęściej bez dotykania).
  3. Gdy przychodzisz na jakieś zebranie rodzinne, czy przyjaciół możesz wszystkim pomachać ręką i usiąść, i nie jest to jakoś niegrzeczne jeśli się ładnie uśmiechniesz, ale lepiej wypada ucałowanie wszystkich znanych Ci obecnych. Nieucałowanie wszystkich w takiej sytuacji może zostać odebrane jako znak nieśmiałości albo braku umiejętności interpersonalnych. Jeśli twoi znajomi czy przyjaciele są otoczeni znanymi im, a nieznanymi tobie osobami, i tak powinnaś ich przywitać całusem. Jeśli zebranie nie jest takie duże (tak do około piętnastu osób) powinnaś wszystkich ucałować niezależnie od tego czy ich znasz czy nie. TIP. Przyjdź na zebranie ciut wcześniej i nie będziesz musiała wszystkich całować, oni będą musieli ucałować ciebie.
  4. Gdy wychodzisz z zebrania rodzinnego czy przyjaciół musisz powtórzyć cały ten „całuśny” proceder, zasady są takie same jak przy przybyciu z ta różnicą że prawdopodobnie znasz więcej osób i powinnaś te nowo poznane osoby przy wyjściu pocałować. TIP: Zostań do późna, wszyscy będą musieli się pożegnać z tobą, a na koniec ty będziesz musiała tylko „odhaczyć” gospodarzy.
  5. Rękę podajesz w sytuacjach oficjalnych, na przykład przy rozmowie o prace. Pomimo tego jest wiele miejsc pracy lub osób, które uznają że podawanie reki jest w jakiś sposób zbyt oficjalne i, chcąc rozluźnić atmosferę, mogą wolec całusy. Dlatego rozpoznanie tego czy podać rękę czy nie w tego rodzaju sytuacjach może być trochę trudne. Ponieważ pocałowanie osoby która miała zamiar tylko podać Ci rękę może zostać odebrane jako zbytnie spoufalanie się, ja uważam ze w takich okolicznościach lepiej podać rękę. W najgorszym przypadku okaże się że tamta osoba nas ucałuje i trzeba będzie wtedy roześmiać się niezręcznie. Jeśli nalegasz na całowanie osoby która miała zamiar pozdrowić Cię tylko gestem, może to zostać uznane za bardzo niegrzeczne. TIP. Muszę zaznaczyć że istnieją osoby które niezależnie od okoliczności, czy to prywatnych czy to oficjalnych, zawsze pozdrawiają całusem.

PS. Piszę na klawiaturze bez znaków polskich więc wybaczcie jeśli coś mi umknęło.

Część 2: Śmieci
Część 3: Temperatura
Część 4: Szkoły

4 komentarze

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *