Życie codzienne w Peru (3): Temperatura

16 listopada, temperatury tego samego dnia w różnych miejscach Peru

Czasem możemy myśleć że przyjazd do Peru, kraju który przecież leży w strefie równikowej, będzie miłym pobytem w tropikach. No cóż, pod tym względem muszę was rozczarować.

1. Temperatury w Peru są bardzo różnorodne w zależności od miejsca (spójrzcie na ilustracje, różnice mogą wynieść nawet 34 stopnie). Ogólnie można rozróżnić cztery regiony klimatyczne, chociaż, na przykład w górach, klimat jest bardzo łagodny w dolinach. Po więcej informacji proszę zajrzeć do Wikipedii.

a. Wybrzeże północne. Obejmuje okolice Ekwadoru (region Tumbes), Piurę. Bardzo ciepłe. Temperatury od 30 do 38 °C. Latem bywa deszczowo, zimą jest ciepło i sucho.
b. Wybrzeże centralne i południowe. Lato jest suche, temperatury od 20 do 29 °C chociaż czasem zdarza się że bywa cieplej. Zima chociaż obiektywnie nie jest taka chłodna może być bardzo nieprzyjemna z powodu bardzo wysokiej wilgotności. Typowa dla tego okresu jest nieprzyjemna mżawka (garua). Temperatury zimą to 14–18 °C nocą y 19–21 °C podczas dnia.
c. Andy. Tutaj bywa najbardziej różnorodnie gdyż temperatura związana jest z wysokością. Bardzo wysoko, gdzie zresztą żyje mniej osób, bywa naprawdę chłodno (średnie roczne temperatur poniżej zera). Pora deszczowa trwa mniej więcej od stycznia do marca, w maju i sierpniu bywa bardzo sucho i słonecznie. W porze suchej noce są chłodniejsze niż w porze deszczowej.
d. Wschodnie niziny. Te części kraju pokryte są dżunglą i tak naprawdę bardzo słabo zamieszkane. Charakterystyczny jest tutaj klimat równikowy. Jest tu ciepło i deszczowo przez większą część roku (temperatury od 18 do 36 °C) chociaż parę razy w roku mogą zdarzyć się bardzo jak na ten region niskie temperatury 10–15 °C.

2. Czasem bywa naprawdę chłodno a w domach przecież nie ma ogrzewania. Poza tym, zwykle buduje się bardzo nieszczelnie, rzadko kto zajmuje się uszczelnianiem okien i tym podobnymi sprawami, co sprawia że często temperatury we wnętrzach nie są tak różne od tych zewnętrznych.

3. Okresowo zdarza się fenomen El Niño który jeszcze bardziej zmienia klimat.

Reasumując, jeśli nie wybierasz się powyżej 3000 metrów npm to raczej bardzo niskich temperatur nie doświadczysz, ale nawet jeśli wybierasz się tylko do Cusco to pamiętaj że, chociaż rzadko, to jednak w porze suchej temperatura nocą może zejść poniżej 0°C.

Część 1: Pozdrowiene
Część 2: Śmieci
Część 4: Szkoły

2 komentarze

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *