Parę dni temu miałam niestety okazję uczestniczyć jako tłumacz w rozprawie Polaka oskarżonego o przemyt. Było mi bardzo szkoda tego człowieka który nie mówi po hiszpańsku i nie wiedział nawet w jakim lokalu został zatrzymany. W przeciągu trochę ponad godziny (tyle trwa skrócony proces) został skazany na 6 lat i 8 miesięcy więzienia. Bardzo was proszę, jeśli zastanawiacie się nad przemytem to nie róbcie tego. Pisał już o tym Piotrek ale zaraz wytłumaczę czemu nie jest to dobry interes.
1. To nie kwestia ryzyka
Peru musi wykazać się wynikami w walce przeciw narkotykom. Jednym ze wskaźników jest wyłapywanie mułów na lotnisku. Handlarze dysponują listą mułów, z tej listy wybierają (nie wiem kto wybiera, nie wiem na jakiej zasadzie) tych którzy zostaną zatrzymani. Ktoś na lotnisku dostaje listę wytypowanych przemytników. Oni na pewno zostaną złapani.
Oczywiście to nie tak że wszyscy na lotnisku pracują w ten sposób, są też osoby uczciwe ale wystarczy mieć parę osób w kieszeni by proceder działał. Od dawna wiadomo o istnieniu mafii narkopolicyjnej ale ta nadal działa (więcej o tym w reportażu po hiszpańsku).
2. Sam fakt przewożenia narkotyków to przestępstwo.
Według peruwiańskiego prawa sam fakt przewożenia narkotyków to przestępstwo. Nikogo nie obchodzi czy to twoja walizka, czy to twój płaszcz. Czy robiłeś komuś przysługę. Że nie miałeś pojęcia że tam była kokaina.
3. Zostaniesz skazany na prawie siedem lat (w najlepszym wypadku) więzienia w bardzo złych warunkach.
Jeśli jesteś kobietą zostaniesz wysłana do Santa Monica, jeśli jesteś meżczyzną prawdopodobnie odbędziesz karę w więzieniu Sarita Colonia. Co to znaczy?
Ile osób powinno być w więzieniu |
Ile osób jest |
|
Santa Monica (Chorrillos) Więzienie dla kobiet |
450 |
684 |
Sarita Colonia (Callao) Więzienie dla mężczyzn |
572 |
3229 |
Obliczenia według danych z lutego 2015 roku wziętych z Instituto Nacional Penitenciario (2015). Informe Estadístico Penitenciario. Dokument dostępny w http://www.inpe.gob.pe/pdf/febrero_15.pdf.
Więzienia są przepełnione czyli w dwuosobowej celi mamy tę sytuację.*
* W przybliżeniu, wiele zależy od okoliczności, strażnika czy pieniędzy więźnia
Wyniki przepełnienia więzień są oczywiście widoczne, dużo bardziej w więzieniu dla mężczyzn niż dla kobiet. Ilość więźniów utrudnia kontrolę i łatwiej o korupcję. Wszystko można tutaj kupić i wszystko kosztuje. Często trzeba spać na korytarzu, w łazienkach czy na podłodze a miejsce na materacu kosztuje. Przepełnienie oznacza też że warunki pod względem higieny są bardzo złe a żywność wręczana więźniom zwykle jest niewystarczająca, chociaż rozumiem że pod względem żywności obcokrajowcy mają ciut lepsze warunki. Nie zdumiewa że spomiędzy osób zmarłych w więzieniu większość umiera z powodu chorób (suchoty i HIV) (więcej o zdrowiu po hiszpańsku).
Zdarzają się zamieszki, w tym miesiącu wynikiem takich zamieszek w więzieniu Sarita Colonia w budynku przeznaczonym dla obcokrajowców było dwudziestu poszkodowanych, jeden z nich ciężko ranny (zob. więcej po hiszpańsku). Więźniowie którzy w tych zamieszkach uczestniczyki zostali wysłani do innego więzienia ale prawdopodobnie na dłuższą metę nie zmieni to sytuacji (zob. więcej po hiszpańsku).
Nie mogę zamieszczać tutaj wielu zdjęć gdyż więzienia to nie miejsca w których branie zdjęć jest dozwolone. Poniższe fotografie ilustrują przepełnienie więzienia Sarita Colonia i wzięłam je ze strony Czerwonego Krzyża.
4. Wyroki mogą być wyższe niż te prawie siedem lat.
Najniższa kara więzienia za przewóz narkotyków to osiem lat. Prokurator prosi o nią jeśli nie istnieją dodatkowe okoliczności obciążające a przewożone narkotyki to mniej niż 10 kilo. Jeśli przyznasz się do winy możesz prosić o układ z prokuratorem i automatycznie dostajesz obniżoną karę 6 lat i ośmiu miesięcy. Jeśli zdecydujesz nie przyznać się do winy i prosić o proces to karą może być nawet 15 lat więzienia a proces może trwać ponad trzy lata. Chociaż po trzech latach bez wyroku powinieneś zostać wypuszczony to nie zawsze się to zdarza. Oprócz kary więzienia zasądzane są też kary pieniężne.
5. Lepsze warunki w więzieniu kosztują czyli nie tylko ryzykujesz więzienie, ryzykujesz wydatki.
Jeżeli zgodziłeś się na przewóz, lub zastanawiasz się nad przewozem narkotyków to pamiętaj że lepsze warunki w więzieniu kosztują czyli że jeśli zostaniesz złapany (a pamiętaj że w niewielkiej miarze zależy to od szczęścia czy od twojego zachowania – ktoś Ciebie wybierze z listy przemytników zob. punkt pierwszy) to twoja rodzina ewentualnie przeznaczy na Ciebie pieniądze.
NAPRAWDĘ NIE WARTO
Zastanów się nad tym co możesz zyskać a co ryzykujesz:
*Koszty związane z pobytem w więzieniu to
- Nieuzyskane dochody. Zakładając że zarabiasz polskie minimum czyli 1355,69 zl netto i zakładając że utrzymasz te same dochody przez sześć lat i osiem miesięcy (by nie bawić się w obliczanie inflacji i tym podobnych) dochody które stracisz z powodu pobytu w więzieniu to 28 250 dolarów. Oczywiście te pieniądze prawdopodobnie przeznaczasz na życie ale podejrzewam że przynajmniej na miejsce na materacu Ci starcza, więzienie w Peru niekoniecznie Ci takie miejsce zapewni.
- Zasądzone kary pieniężne. Biorę tu pod uwagę kary pieniężne związane z wyrokiem. Jest to zwykle 185 dni-kary obliczanych na podstawie peruwiańskiej płacy minimalnej (25% do 50% płacy minimalnej za każdy dzień kary) i 3000 soli zadośćuczynienia cywilnego (wysokość zadośćuczynienia zmienia się z czasem, można prosić o zwolnienie jeżeli nie masz możliwości by za nie zapłacić). Według aktualnych cen całość to około 13 tysięcy dolarów.
- Koszty związane z polepszeniem twoich warunków w więzieniu. Jeżeli rodzina, przyjaciele lub znajomi zdecydyją się przeznaczyć jakieś pieniądze by Ci pomóc to podejrzewam że przeznaczą na to przynajmniej 500 dolarów rocznie (prawdopodobnie więcej), w przeciągu siedmiu lat zbiera się tego 3 i pół tysiąca dolarów
Interesujący artykuł; z podanych wyliczeń wydaje się, że wymiar kary (w Peru dość wysoki) wcale nie ma wpływu na zmniejszenie przestępczości (co potwierdza tylko międzynarodowe wyliczenia). Ciekawe co na to prawodawstwo singapurskie…
Podobno to prawda, z drugiej strony istnieją inne czynniki, jak na przykład czy prawodastwo istnieje tylko na papierze, czy kary rzeczywiście są wymierzane, ale to skomplikowana sprawa i wiele na ten temat atramentu wylano :). Jedno jest pewne, zwiększanie okresu przebytego w więzieniu „kształci” przestępców (może z wyjątkiem więzień nordyckich).