Bezpieczeństwo i przestępczość w Limie (mapy)

Jakiś czas temu zaczęłam pisać o dzielnicach Limy (zobacz wpis o Limie północnej). Ważną cechą każdej dzielnicy jest jej bezpieczeństwo. Choć odniosłam się do danych z 2012 roku dla każdej dzielnicy, nie byłam zbyt zadowolona z wyników gdyż dane które miałam pod ręką pozwalały mi na organizowanie dzielnic według rankingu bezpieczeństwa ale jak już pisałam (zobacz po hiszpańsku) rankingi nie są zbyt dobrą miarą. Żeby zilustrować trochę lepiej kwestie bezpieczeństwa w Limie postanowiłam stworzyć parę map (niestety nie znalazłam w sieci zadowalających mnie grafik).

Zacznę od map bardziej ogólnych, nie odnoszących się bezpośrednio do dzielnic. Poniżej mamy wyniki ankiety przeprowadzonej przez Narodowy Instytut Statystyki (zob. po hiszpańsku). W tym przypadku uznaje się za przestępstwo jakikolwiek czyn który godzi w bezpieczeństwo, wpływa negatywnie na prawa osobiste, i prowadzi do zagrożenia, i szkody lub ryzyka dla ofiary jak na przykład: kradzież lub próba kradzieży pieniędzy, torebki czy komórki; kradzież lub próba kradzieży pojazdu (samochód, ciężarówka, itp.); kradzież części samochodowych, mototaksówek (motocykl z miejscem dla pasażera), motocykli, rowerów, pogróżki i zastraszanie, przemoc fizyczna lub psychologiczna przez członków rodziny, przemoc seksualna, porwanie lub próba porwania, wymuszanie (zwykle haraczy), oszustwo i kradzież sklepów lub podobnych lokali. Ofiara to osoba która ma co najmniej 15 lat i była ofiarą przynajmniej jednego z powyżej wymienionych przestępstw w przeciągu ostatniego roku.

Najczęstsza jest kradzież lub próba kradzieży pieniędzy, torebki czy komórki.

Limę w tych badaniach podzielono na pięć skupisk. Na mapie widzimy że wyniki nie są zbyt zróżnicowane w zależności od skupiska, a nawet na tyle zbliżone że ankieta z roku na rok daje nam innych “zwycięzców”. Widzimy też że chociaż Lima Centralna jest trochę bezpieczniejsza od reszty, nie jest tak zawsze (zobacz wyniki z 2011 roku).

Teraz spojrzymy na mapy ilustrujące bezpieczeństwo w poszczególnych dzielnicach Limy. Mapy te są wynikiem ankiety dostępnej w Ciudad Nuestra. Przeprowadzono je w trzydziestu pięciu dzielnicach Limy (nie wzięto pod uwagę Callao, ani paru dzielnic na obrzeżach). W tym przypadku wyniki to procent ognisk domowych (za ognisko domowe uznaje się zbiór osób które mieszkają i gotują razem lub w podobny sposób dzielą się wydatkami) w których przynajmniej jeden członek rodziny był ofiarą przestępstwa w przeciągu ostatnich 12 miesięcy. Oznacza to, że wyniki są do pewnego stopnia zniekształcone tym, że są okolice gdzie ogniska domowe składają się z większej ilości osób, i zwykle są to biedniejsze dzielnice. Im większe jest ognisko domowe (więcej osób) tym większe prawdopodobieństwo że któryś z członków padnie ofiarą przestępstwa. W tej ankiecie błąd statyczny to 5%, czyli różnice pomiędzy dzielnicami poniżej pięciu procent nie są znaczące.

Jak można zobaczyć, chociaż istnieją różnice między wynikami w różnych latach (niestety dostępne dane są sprzed paru lat), jednak najbezpieczniejsze dzielnice się powtarzają – w obu ankietach mają wyniki poniżej 31% Lurin, Chaclacayo, San Isidro, Lurigancho, San Borja, Miraflores. Jeśli chodzi o niebezpieczne dzielnice to wyniki są bardziej różnorodne, ale w obu ankietach wypadają źle (powyżej 45%): El Agustino, Villa el Salvador, Los Olivos, Lima Centro (starówka), La Victoria, San Juan de Miraflores.

Jeżeli chcecie zobaczyć lepiej wyniki to proszę przejść do mapy interaktywnej i nacisnąć na interesującą Was dzielnicę.

One comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *