Santa Catalina Mon Amour czyli w Arequipie dzień drugi

Widok na ulicę w Arequipie
Widok z restauracji na miasto

Architektura miasta Arequipy jest przyjemna dla oka co mogliśmy spokojnie kontemplować podczas śniadania. Zdecydowanie warto coś zjeść przed zwiedzieniem najważniejszego zabytku miasta czyli Zakonu Świętej Katarzyny (Convento de Santa Catalina). Zakon to mała cytadela niedaleko Rynku Głównego i, chociaż wejście do muzeum kosztuje sporo (40 soli), to zdecydowanie warto zapłacić. Przez długi okres to tutaj musiały mieszkać drugie czy trzecie córki ważnych rodzin które przyjeżdżały nawet z La Paz (dzisiaj Boliwia). Pobyt w zakonie sporo kosztował a dziewczęta miały do swoich usług przyniesiones ze sobą służące. Oczywiście, status ekonomiczny rodziny odzwierciedlał się w warunkach życiowych sióstr.

Dziedzińce i krużganki

Dziedzińce i krużganki Zakonu Świętej Katarzyny (Santa Catalina)
Mniszki, po przyjęciu ślubów zostawały w zakonie na zawsze gdyż były to śluby klauzury wieczystej. Jak możecie zobaczyć na zdjęciach oznaczało to że nie spotykały się nawet ze swoimi spowiednikami gdyż musiały z nimi rozmawiać oddzielone drewnianą kratą siedząc w jednym z dziedzińców specjalnie do tego przeznaczonym.

Zakon Świętej Katarzyny (Dziedzińce i krużganki)

(Kliknij by zobaczyć galerię)

Cele

Cele w Zakonie Świętej Katarzyny (Santa Catalina)

Różnie wyglądały cele i prycze mniszek w zakonie i wiele zależało od majętności ich rodziny. Większość miała dwa pomieszczenia – sypialnię i jadalnię, często też posiadała osobną kuchnię. Po reformie w dziewiętnastym wieku, zakonnice zostały zmuszone do wspólnego gotowania i spożywania posiłków (zobacz ostatnie zdjęcie w galerii poniżej).

Zakon Świętej Katarzyny (Cele)

(Kliknij by zobaczyć galerię)

Uliczki

Uliczki Zakonu Świętej Katarzyny (Santa Catalina)

Zakon tworzy niewielką cytadelę przedzieloną malowniczymi uliczkami które wyglądają szczególnie pięknie dzięki słonecznej pogodzie w Arequipie.

 

Zakon Świętej Katarzyny (Uliczki wewnątrz zakonu)

(Kliknij by zobaczyć galerię)

Higiena

Łaźnia w Zakonie Świętej Katarzyny
Higiena to ważna sprawa i w zakonie było przeznaczone do tego miejsce chociaż mnie nie wydawało się zbyt zachęcające.

Kuchnie

Jak już wspomniałam wcześniej każda cela ma swoją kuchnię, niektóre wyglądały bardzo malowniczo. Po reformie, zakonnice zostały zmuszone do gotowania razem we wspólnej kuchni.

Trzęsienia ziemi

Arequipa leży w regionie wysoko sejsmicznym i jest regularnie niszczona przez trzęsienia ziemi. Ostatnie było w 2006 i zniszczyło wieżę katedry. W zakonie, w którym mieszka już niewiele mniszek, odbudowywanie zniszczonych części nie ma sensu i udostępniono je turystom.

Ogrody

Zakon ma ogrody do których turyści nie mają wstępu ale można fragmenty zobaczyć.

Ogród w Zakonie Świętej Katarzyny (Santa Catalina)

Procesja

Po wyjściu z zakonu zetknęliśmy się z procesją Señor de Los Milagros (Pana od cudów) na Rynku Głównym. Jest to czczony w kraju (szczególnie w Limie) wizerunek Jezusa które podobno przetrwało trzęsienie ziemi w 1655 roku.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *