Przewodnik po dzielnicach Limy: Lima Północna

Dzielnice w Limie
Dzielnice Limy

Lima to miasto duże, administracyjnie dzielące się na dwa „regiony” Limę i Callo. Podział ten jest urzędowy (niezależny rząd miejski) ale jeśli chodzi o zabudowanie i ludność to bez mapy w ręku, dobrej znajomości miasta lub ogromnych napisów powitalnych trudno powiedzieć gdzie zaczyna się jedno miasto a kończy drugie.
Ja już pisałam w Limie dzielnica dzielny nierówna a różnice między jedną i drugą mogą być ogromne.

Lima Norte (Lima Północna)

Lima Norte powstała w wielkiej mierze przez „zajęcie”1, dzielnice bliższe centrum zostały „zajęte” dawniej, dzielnice bardziej oddalone czasem są jeszcze „zajmowane”. Równolegle z nabyciem posiadłości przez zasiedzenie istnieje też sprzedaż nieruchomości.

(1) Ancón i (2) Santa Rosa

Tradycyjnie były to podmiejskie kąpielisko gdzie wiele zamożnych osób posiadało domki plażowe. Z biegiem czasu i w związku ze wzrostem miasta zamieniło się w miejscowość wypoczynkową dla mniej zamożnych i jest w coraz większym stopniu zamieszkiwane przez cały rok. Właściciele domów w tradycyjnej (lepszej części) nie są zbyt zadowoleni z obrotu sprawy i zdarza się że starają się uniemożliwiać przybyszom korzystanie z “ich” plaży.

W Ancon znajduje się też jedno z więzień (podobno jest to “najlepsze” więzienie dla odbywających kary, nieprzeludnione i z „mniej” groźnymi przestępcami).

Był okres kiedy mój przyjaciel mieszkał w Ancon i odwiedziłam go parę razy. Dotarcie do jego domu z Miraflores korzystając z transportu publicznego zajęło nam około trzech godzin. Chociaż domek w którym mieszkał był śliczny i jego osiedle miało własny, całkiem duży basen, odległość sprawiła że nie odwiedzałam go częściej. Mieszkanie na stałe w Ancon to opcja dla:

  • Bardzo zapotrzebowanych. Można znaleźć naprawdę tanie miejsca w tej mniej „tradycyjnej” czyli nowszej części Ancon ale transport do innego miejsca to wysoki koszt.

  • Osób które nie muszą jeździć do biura. Jeśli nie musisz się przemieszczać to tak naprawdę korki i odległość nie mają większego znaczenia.

  • Osób pracujących niedaleko. Chodzi mi tutaj o osoby pracujące albo w samym Ancon albo w którejś z sąsiadujących z Ancon dzielnic.

Dla zamieszkujących okolice na stałe może też być kłopotliwa bardzo wysoka wilgotność w okresie zimowym.

(3) Carabayllo

Jest to najobszerniejsza z dzielnic Limy. Można tutaj mieszkać bardzo tanio ale transport może być kłopotliwy chociaż oczywiście jest bliżej niż do Ancón.

Przez jakiś czas w Carabayllo budowano bardzo dużo, można było tutaj kupić w przystępnej cenie piękne domki w zamkniętych osiedlach. Niestety, brak dostępu do wody i do kanalizacji uniemożliwił dalszy rozwój tych projektów.

Dostęp do wody w Limie
Dostęp do wody w Limie © El Comercio

W 2007 roku 22% ludności w Carabayllo nie miało w ogóle dostępu do wody (zobacz link po hiszpańsku). Niewiele się zmieniło pod tym względem w ciągu ostatnich lat. Jak można zobaczyć na ilustracji, prawie 20% mieszkańców Carabyllo ma dostęp do wody mniej niż trzy godziny dziennie, jest to dzielnica Limy z najgorszym dostępem do wody.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, Carabayllo zajmuje 27 miejsce pod względem bezpieczeństwa spomiędzy 35 dzielnic Limy (dane na 2012).2

(4) Puente Piedra

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo to Puente Piedra ma się nienajgorzej, spomiędzy 35 dzielnic Limy (bez Callao) zajmuje 18 miejsce, czyli blisko mu do średniej.

Wielką wadą tej dzielnicy jest jakość gleby. W wielkiej mierze są to ziemie na których nie powinno się budować a jakość zabudowań, często własnoręcznie wybudowanych domków, jest tak niska że 45% domów może się zawalić w przypadku trzęsienia ziemi (zobacz mapę).

W Puente Piedra 45% zabudowań prawdopodobnie się zawali w przypadku trzęsienia ziemi
W Puente Piedra 45% zabudowań prawdopodobnie się zawali w przypadku trzęsienia ziemi

 

(5) Comas

W 2007 prawie 11% rodzin nie miało dostępu do wody (według danych INEI). W tej chwili 7.3% ludności ma tutaj dostęp do wody mniej niż trzy godziny dziennie (zobacz poprzednią ilustrację). Jeśli chodzi o bezpieczeństwo to zajmuje 20 miejsce spomiędzy 35 dzielnic Limy (czyli nie jest tak źle). Comas, chociaż w mniejszym stopniu niż Puente Piedra jest też podatne na niebezpieczeństwa związane z trzęsieniem ziemi, 22% zabudowań prawdopodobnie zawali się w przypadku trzęsienia.

W Comas 22% zabudowań prawdopodobnie się zawali w przypadku trzęsienia ziemi
W Comas 22% zabudowań prawdopodobnie się zawali w przypadku trzęsienia ziemi

Jest to jedna z pierwszych dzielnic które zostały systematycznie „zajęte”. Wśród artystów Comas jest znane z organizacji festiwali teatralnych.

W Comas bywa szaro i kolorowo.

(6) San Martin de Porres

San Martin de Porres znajduje się w niechlublym rankingu dzielnic które mają kłopoty z dostępem do wody. Dobra nowina to ta że mieszkańców z dostępem do wody poniżej trzech godzin dziennie jest tutaj tylko 1% (niewiele w porównaniu z Carabayllo czy Comas).
Jeśli chodzi o bezpieczeństwo to nie jest tak dobrze ale nie jest też tragicznie. 23 miejsce w rankingu sytuuje tą dzielnicę tylko ciut powyżej średniej miasta pod względem przestępczości.
Pod względem transportu San Martin de Porres ma dostęp do autobusu Metropolitano co jest ogromną zaletą gdyż umożliwia dotarcie do centrum Limy szybciej niż innymi połączeniami. Niestety Metropolitano ma kłopoty w związku z wysokimi kosztami utrzymywania swoich usług i użytkownicy skarżą się na nieczęsty przejazd autobusów.

W tej dzielnicy znajdują się główne zabudowania Universidad Peruana Cayetano Heredia, jednej z najważniejszych uczelni w Peru, wyspecjalizowanej w medycynie.

 

(7) Los Olivos

W 2007 około 2% rodzin nie miało dostępu do wody. W tej chwili zdaje się że jest to już rozwiązane. Tutaj znajdują się główne zabudowania Universidad Cesar Vallejo, nie cieszącej się zbyt dobrą sławą największej peruwiańskiej uczelni prywatnej.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo to jest to jedna z najbardziej niebezpiecznych dzielnic w Limie i zajmuje 32 miejsce spośród 35 dzielnic (ranking nie bierze pod uwagę Callao).

(8) Independencia


Dzielnica ta powstała też w wielkiej mierze przez „zajęcie”. Pod względem bezpieczeństwa zajmuje 22 miejsce spomiędzy 35 dzielnic analizowanych i bezpieczeństwo jest tutaj bardzo bliskie średniej dla całego miasta. Znajduję się tutaj duże centra handlowe: Mega Plaza Norte (naprawdę duże – prawie dziesięć hektarów) i Plaza Norte (chociaż to czy teren tego centrum handlowego należy do Independencia to podobno nierozwiązany konflikt między tą dzielnicą a Los Olivos). Transport ułatwia dostęp do Metropolitano który pozwala przenieść się do centrum Limy.

Metropolitano to autobus, który pozwala się przenieść szybciej dzięki dedykowanej mu jezdni. Jego pierwszy przystanek (Naranjal) jest na granicy Comas i Independencia. Istnieją autobusy dojazdowe (alimentadores) do pierwszego przystanku, ale nie mają dedykowanej jezdni wiec nie zbyt szybkie. Na mapie możecie zobaczyć przybliżoną rutę tego autobusu. 


1„Zajęcie” to forma otrzymania własności miejsca nie przez kupno a przez „zasiedzenie”. W związku z suszą w górach w latach 40tych i terroryzmem w latach 80tych i 90tych ludzie uciekali za swoich miast i wsi i często przybywali do bezpieczniejszej Limy „zajmując” niezamieszkane ziemie. W tym celu organizowali się w duże grupy. Rząd w związku z istniejącą sytuacją często wolał nie interweniować, albo jego interwencje były bezowocne, a na dłuższą metę osoby zamieszkujące te okolice otrzymywały (i otrzymują jeszcze) własność terenu.

2 Według danych z 2012 roku, i na podstawie ankiety. W badanie nie zostały wzięte por uwagę dzielnice należące do Callao. Więcej informacji w documencie  Segunda encuesta metropolina de victimización 2012.

*Mapa ryzyka sejsmicznego w Limie dostępna jest tutaj http://sinia.minam.gob.pe/mapas/mapa-suelos-distritos-lima

© Użyte tutaj ilustracje nie są mojego autorstwa, zostały zebrane z różnych stron internetowych, większość pochodzi z portali wyspecjalizowanych w sprzedaży nieruchomości.

3 komentarze

  1. Według mnie takiego rodzaju blog to znakomita sprawa. Nie ze wszystkim niestety tutaj do końca się zgodzę. Życzę powodzenia i zapraszam na mojego bloga.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *