Dzielnice Limy w mapach: populacja i wiek

Niedawno pisałam o bezpieczeństwie w Limie i wygenerowałam parę map by pokazać najważniejsze dane dotyczące przestępstw w każdej z dzielnic. Teraz chciałam uzupełnić tę informację danymi dotyczącymi wieku i gęstości zaludnienia. Są to dane ciekawe gdyż istnieją pod tym względem widoczne różnice w poszczególnych dzielnicach. Gdy piszę o Limie odnoszę się do aglomeracji miejskiej Limy i Callao gdyż, jak już wspominałam, oddzielanie tych dwóch miast nie ma sensu (jest to podział ściśle administracyjny). Lima dzieli się na pięć aglomeracji: Limę Centralną, Limę Północną, Limę Południową, Limę Wschodnią i Callao. Według szacowań INEI mieszkało tu w 2015 roku 9 milionów 900 tysięcy osób (1). Jest to jedno z większych miast świata, według niektórych jest nawet uznawana za megamiasto. Jak możecie zobaczyć poniżej (Lima na przedostatniej pozycji pod względem ludności), Lima się od największych miast wyróżnia rozmiarem – chociaż to duże miasto, daleko mu przecież do 38 milionowego Tokio czy do 22 milionowego miasta Meksyk. Co ciekawe – Lima nie jest zbyt gęsto zaludniona, oczywiście jest wiele megamiast o podobnej gęstości (Los Angeles, Szangaj, Karachi), lub o dużo mniejszym zagęszczeniu (Guangzhou, Kyoto-Osaka-Kobe, Rhine-Ruhr, Tianjin, Wuhan, Beijing, Chengdu, Kinshasa, Chongqing, Harbin) ale widać że Limie bardzo daleko do tych gęsto zaludnionych miast jak Bombaj czy Kalkuta .

Gr. 1 Największe miasta świata. Ludność i gęstość.
(Przejdź myszką nad interesującą Cię częścią by zobaczyć szczegóły).

 

Grafik własny na podstawie danych z Wikipedii (po polsku jeśli były dostępne, w innych przypadkach dane wzięłam z Wikipedii po angielsku). Nie gwarantuję precyzji!. Lista megamiast na https://en.wikipedia.org/wiki/Megacity. Jeżeli chcesz zrobić podobny wykres bąbelkowy to polecam przejrzeć https://plot.ly/r/.

Populacja Limy

Wiemy już że gęstość zaludnienia w Limie to 3545 osób na kilometr2. Jak się ta ludność rozprowadza w poszczególnych dzielnicach? Lima rozrosła się w sposób nieplanowany i to widać. Starsze dzielnice Limy są zaludnione dużo gęściej niż reszta. Poza tym, widać że Lima nie ma już za bardzo w jakim kierunku rosnąć i powoli zwiększa się gęstość zaludnienia w dzielnicach bliższych do Limy Centralnej (Zobacz na przykład San Martin de Porres, Los Olivos i Santa Anita). Najgęściej zaludnione dzielnice to:

  • Surquillo (Lima Centralna) – 26,401 os./km2
  • Breña (Lima Centralna) – 23,579 os./km2
  • La Perla (Callao) – 21,388 os./km2
  • Santa Anita (Lima Wschodnia) – 21,368 os./km2 (tendencja rosnąca)
  • Los Olivos (Lima Północna) – 20,341 os./km2 (tendencja rosnąca)
  • La Victoria (Lima Centralna) – 19,632 os./km2
  • Carmen de la Legua Reynoso (Callao) – 19,387 os./km2
  • San Martin de Porres (Lima Północna) – 18,970 os./km2 (tendencja rosnąca)

Ciekawym “rodzynkiem” jest słabiej zaludnione San Isidro w samym centrum miasta. Dużą część San Isidro zajmują niezamieszkane przez nikogo biurowce które z pewnością mają wpływ na wyniki.

Map. 1 Gęstość zaludnienia w dzielnicach Limy (2005, 2010, 2015)

Mapy wlasne wygenerowane dzieki tmap (R). Dane na podstawie szacowań INEI dostępnych w https://www.inei.gob.pe/estadisticas/indice-tematico/poblacion-y-vivienda/. Jeśli jesteście zainteresowani wykonaniem podobnych polecam przejrzeć Tmap in a nutshell https://cran.r-project.org/web/packages/tmap/vignettes/tmap-nutshell.html; Tennekes, M. R-package tmap: Creating thematic maps in a flexible way http://user2015.math.aau.dk/presentations/20.pdf; Lovelace, R, Cheshire, J. and others (2015). Introduction to visualising spatial data in R. https://github.com/Robinlovelace/Creating-maps-in-R. Powyższe skróty odpowiadają następującym dzielnicom: EL AGUSTINO – AG, ANCON – AN, ATE – AT, BARRANCO – BA, BELLAVISTA – BE; BREÑA – BR; CALLAO – C; CARABAYLLO – CA; CHACLACAYO – CHA; CHORRILLOS – CHO; CIENEGUILLA – CI; CARMEN DE LA LEGUA REYNOSO – CL; COMAS – CO; INDEPENDENCIA – IN; JESUS MARIA – JM; LIMA – L; LINCE – LI; LA MOLINA – LM; LOS OLIVOS – LO; LA PERLA – LPE; LA PUNTA – LPU; LURIN – LU; LURIGANCHO – LUR; LA VICTORIA – LV; MIRAFLORES – MI; MAGDALENA DEL MAR – MM; PACHACAMAC – PA; PUNTA HERMOSA – PH; PUEBLO LIBRE – PL; PUNTA NEGRA – PN; PUENTE PIEDRA – PP; PUCUSANA – PU; RIMAC – R; SANTA ANITA – SA; SAN BARTOLO – SBA; SAN BORJA – SBO; SAN ISIDRO – SI; SAN JUAN DE LURIGANCHO – SJL; SAN JUAN DE MIRAFLORES – SJM; SAN LUIS – SL; SAN MIGUEL – SM; SANTA MARIA DEL MAR – SMM; SAN MARTIN DE PORRES – SMP; SANTA ROSA – SR; SANTIAGO DE SURCO – SS; SURQUILLO – SU; VENTANILLA – VE; VILLA MARIA DEL TRIUNFO – VM; VILLA EL SALVADOR – VS

Jeżeli interesuje Cię jakaś dzielnica to polecam przyrzeć się poniższej mapie (kliknij na interesującą Cię dzielnicę). Pamiętaj że wygenerowanie mapy zajmuje trochę czasu więc cierpliwości.

Map. 2 Gęstość zaludnienia w dzielnicach Limy (2015)

Wiek Limeńczyków

Pisałam już o gęstości zaludnienia. Teraz odniosę się do wieku. Tak jak zgęstość zaludnienia zmienia się z dzielnicy na dzielnicę, coś podobnego dzieje się z wiekiem. Różnica średniej wieku między dzielnicą “najstarszą” i najmłodszą jest naprawdę duża! 17 lat!

 

Gr. 2 Średnia wieku w dzielnicach Limy (2015)

Grafik własny na podstawie szacowań INEI. Zobacz więcej na https://www.inei.gob.pe/estadisticas/indice-tematico/poblacion-y-vivienda/.

Oczywiście średnia wieku nie jest jedynym czynnikiem który powinien być brany pod uwagę jeśli interesuje nas struktura wieku określonej populacji. Teraz zaobserwujemy histogramy wieku w dzielnicach Limy.

 

Gr. 3 Histogram wieku w dzielnicach Limy (2015)

Grafik własny na podstawie szacowań INEI. Zobacz więcej na https://www.inei.gob.pe/estadisticas/indice-tematico/poblacion-y-vivienda/.

Jak można zaobserwować histogram wieku bywa zróżnicowany. Wiele dzielnic jest młodych (populacja progresywna) i ma wysokie stężenie urodzin ale niewiele osób starszych. Wiele dzielnic jest dojrzałych (populacja zastojowa) – te mają trochę niższe stężenie urodzin ale też mniejsze stężenie zgonów. Spomiędzy tych histogramów wyróżnia się La Punta. Jest to jedyny histogram typowy dla populacji wyraźnie regresywnej – takiej gdzie ludność młoda (poniżej 40 lat) jest mniejszością względem ludności starszej.

Dzielnice “najstarsze” to:

  • La Punta, słabo zaludniona i niewielka (0.75km2) dzielnica Callao. Dzielnica ta istnieje od 1915 roku i była swego czasu wsią rybacką a potem podmiejskim resortem wypoczynkowym. Jest to spokojna okolica ale z bardzo ograniczonym dostępem gdyż znajduje się na malutkim półwyspu do którego dotrzeć trzeba przemierzając cieszące się zła sławą Callao. Jest jedną z dzielnic Callao szczególnie narażonych na niebezpieczeństwo w przypadku tsunami – dzielnica zostałaby całkowicie zakryta wodą. Jedna z dzielnic Peru z najwyższym wzkaźnikiem rozwoju społecznego.
  • San Isidro i Miraflores, to sąsiadujące ze sobą ekskluzywne dzielnice leżące w centrum Limy (San Isidro bardziej ekskluzywne niż Miraflores). To tutaj znajdują się główne siedziby najważniejszych banków, firm oferujących ubezpieczenia i tym podobne. To tutaj znajdziesz nowoczesne biurowce, ładne domy i luksusowe (jeśli nie luksusowe to przynajmniej drogie) mieszkania. Znajdziesz tutaj również piękne parki – wydatek na który niektóre dzielnice nie mogą sobie pozwolić w tym pustynnym mieście. San Isidro powstało na miejscu byłej hacjendy gdzie pierwsze domy na sprzedaż wybudowano tu w latach dwudziestych. Miraflores jest dzielnicą starszą, istnieje jako dzielnica Limy już od 1856 roku.
  • Jesus María, to dzielnica sąsiadująca z San Isidro. Chociaż została zurbanizowana w latach trzydziestych otrzymała status dzielnicy dopiero w 1963 roku. W tej dzielnicy znajduje się parę ambasad (między innymi Ambasada Polski), parę ministerstw, i parę ważnysch szpitali. Jest to dzielnica ciesząca się dobrą sławą pod względem bezpieczeństwa i tak jak inne “stare dzielnie” ma dosyć wysoki wskaźnik rozwoju społecznego.(2)

Dzielnice “najmłodsze” Puente Piedra i Pachacamac to dzielnice leżące na przedmieściach Limy. Są to dzielnice o rosnącej populacji co prawdopodobnie ma związek zarówno z ilością urodzin jak i z migracją. Obie to dzielnice o jednym z niższych wskaźników rozwoju społecznego.


  1. Liczby przybliżone, ostatni spis ludności przeprowadzono w 2007 roku. Więcej w https://www.inei.gob.pe/estadisticas/indice-tematico/poblacion-y-vivienda/
  2. Wskaźnik rozwoju społecznego, HDI (od ang. Human Development Index, w dosł. tłum. „wskaźnik rozwoju ludzkiego”) – to syntetyczny miernik opisujący stopień rozwoju społeczno-ekonomicznego poszczególnych krajów (stąd czasem nazywany wskaźnikiem rozwoju społeczno-ekonomicznego). Oparty na tym wskaźniku system porównywania wprowadzony został przez Organizację Narodów Zjednoczonych i, od 1993 roku, wykorzystuje go w swoich corocznych raportach oenzetowska agenda do spraw rozwoju (UNDP). Dane ostatniego raportu analizującego dzielnice w Peru są dostępne na http://www.pe.undp.org/content/peru/es/home/library/poverty/Informesobredesarrollohumano2013/IDHPeru2013.html

Ten post dostępny jest również w języku hiszpańskim

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *