Entuzjastycznie o “Visual citation style editor”

Być może musicie, tak jak ja, przygotowywać jakieś teksty do publikacji i dostosować style cytowania do odbiorcy, albo, co bywa trudniejsze, ujednolicić style cytowań użyte przez waszych współpracowników. Istnieje wiele narzędzi które mogą wam w tym pomóc, ja jestem fanką dwóch: Zotero i Mendeley. O ile uważam, że oba są bardzo wygodne, wolę Zotero bo ma świetny import cytowań różnego typu publikacji. Wystarczy znależć interesujący nasz tekst na worldcat.org i jednym kliknięciem mamy szczegóły interesującej nas publikacji w naszej bibliotece. Jest tu też bardzo łatwo zainstalować różne style cytowań. Menedely jest wygodniejszy jeżeli używamy bardzo wiele artykułów naukowych, a mniej książek, jest tu też ciut trudniej zainstalować różne style cytowań.

Niedawno miałam potrzebę edycji artykułu do International Development Planning Review. Czasopismo to używa nietypowego systemu cytowania, i nie znalazłam odpowiednika w moim ulubionym repozytorium stylów. Zdecydowałam się więc na edycję na podstawie istniejącego stylu, i skorzystałam z istniejącego od niedawna Visual Editor Citation Style. Dzięki temu narzędziu można sprawdzać na bieżąco wyniki wykonywanych przez nas edycji stylu. Bardzo ułatwia to tego typu pracę i szczerze korzystanie z niego polecam.

Tutaj udostępniam edytowany przeze mnie styl (International Development Planning Review Citation Style). Przyznam, że edycję stylu ograniczyłam do źródeł użytych w sprawdzonym przeze mnie artykule, więc trzeba by ten styl jeszcze doszlifować, ale mam nadzieję że komuś się przyda.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *